Ako si vybrať tú najlepšiu farbu na drevo?

Posted by

Máte doma alebo na záhrade množstvo drevených výrobkov a neviete ako ich ochrániť pred nepriaznivými vplyvmi ? Veľmi dôležitý je výber vhodnej farby na drevo, ktorá ho určitým spôsobom bude chrániť po dlhú dobu. Je všeobecne známe, že drevo si vyžaduje množstvo povrchových úprav a ošetrení, ktoré mu dodajú pekný vzhľad a hlavne vydrží čo najdlhšie. Pokiaľ neustále zabúdate na povrchový náter môže sa stať, že farba na drevo začne praskať a vlhnúť kedy z neho vznikne miesto, ktoré výhodné pre škodcov.

Pred prvým náterom farby na drevo nezabudnite na …

Farba na drevo v špecializovaných obchodoch
Úprava dreva pred farbením

Impregnáciu dreva, pretože táto vrstva sa dostáva čo najhlbšie a tak neposkytne vhodné podmienky pred škodcami. Ďalším náterom je ochranný náter proti vlhnutiu, kedy voda nebude mať žiadnu šancu a tak sa vytvoria možné ryhy po prasknutiu. Mnohé farby majú prímesi s pigmentmi a UV zložkami, ktoré ochraňujú drevo pred slnečnými lúčmi, ktoré zvyknú pohlcovať farbu, ktorá postupom času vybledne. Existujú dva typy farieb na drevo. Či už riediteľná vodou alebo syntetická farba na drevo. Domáci majstri, ktorí ešte nemajú dostatočné množstvo skúseností s farbami, by mali zvoliť vodou riediteľnú farbu na drevo. Tieto typy farieb patria k ekologickejším, nemajú agresívny zápach a v prípade zašpinenia predmetov alebo rúk ju ľahko umyjeme pod tečúcou vodou. V prípade syntetických farieb, existuje množstvo farebných prevedení, z ktorých si nebudete vedieť ani vybrať. Syntetické farby na drevo sú charakteristické nepríjemnejším zápachom. V tomto prípade si pre istotu vezmite rúšku.

Predtým ako nanesiete prvý náter

Vyberte si vhodný typ počasia, určite nenatierajte drevo na priamom slnku a ani vtedy keď prší. Povrch dreva najprv vhodne ošetrite, či už šmirgľom, brúskou alebo inými nástrojmi, ktoré zbavujú povrch dreva mastnoty a drobných čiastočiek. Pri nanášaní prvého náteru, rozotierajte farbu na drevo po celom jeho povrchu. Je to dôležité z toho dôvodu, aby nevznikli určité spoje alebo aby nebol na jednej časti náter úplne iný ako na druhej. Podľa nanášania viacerých vrstiev zistíte aký tmavý náter vám vznikne. Čím viac náterov, tým sýtejšia farba. Na záver nechajte farbu na dreve dostatočne vyschnúť. Pokiaľ chcete aby náter dostal lesklejší výsledok existuje lak, ktorý sa delí podľa toho, aký vysoký lesk vyžadujete. Farebné prevedenia na drevo si nemusíme nijak približovať, pretože obchodné reťazce ponúkajú všetky možné farby a aj také, ktoré si želáte. O farbách na drevo sa dozviete viac na internetovej stránke https://carodreva.sk/