Čo potrebujete vedieť pri výbere strešného okna

Posted by

Ak staviate dom, ktorý budete mať podkrovie, určite ste už riešili presvetlenie podkrovia denným svetlom. V tomto článku sa zameriame na strešné okná, pretože sú oproti vikierov finančne nenáročnejšie a lepšie podkrovie presvetlia. Čo je však pri výbere strešného okna veľmi dôležité je jeho kvalita a v tomto článku si priblížime prečo. Ďalšou dôležitou vecou pri strešných oknách je spôsob ich rozloženia tak, aby sme z nich v podkroví mali čo najvyšší úžitok, s týmto vám však poradí váš projektant.

Funkcie strešných okien

Strešné okná na netypickú strechu
Netradičné prevedenie strešných okien

Strešné okná slúžia v prvom rade na presvetlenie podkrovia, teda na to aby púšťali do priestoru prirodzené svetlo, ktoré je pre zdravie človeka nevyhnutné. Okrem toho však plnia viac funkcií, ktoré si možno ani neuvedomujete. Hovoríme napríklad o vetraní, pretože tým, že budete mať strešné okná, dokážete priestor vyvetrať, čo je tiež veľmi dôležité pre život pod strechou. Toto sú dve najdôležitejšie funkcie strešných okien, bez ktorých by obývané podkrovie nebolo možné. Strešné okná treba ale aj správne umiestniť, napríklad tak aby správne presvetlili priestory, ani neboli nad posteľou, aby ste sa vyhli hluku napríklad z dažďa a podobne.

Aké faktory treba brať do úvahy?

Pri výbere vhodných strešných okien je veľmi potrebné myslieť na jeho kvalitu. Teda hlavným faktorom výberu strešných okien je ich kvalita, teda kvalita materiálov, z ktorých boli vyrobené a kvalita výrobného procesu. Okrem toho, treba dbať ale aj na správne umiestnenie okien, ako sme už spomínali vyššie, aby sme sa vyhli napríklad nepríjemnému hluku. Ďalším faktorom je ovládanie strešných okien, možnosť údržby, aby sa vám čo najlepšie s oknom manipulovalo a aby údržba okna nebola náročná. Pri výbere strešných okien nezabúdajte aj na tieniacu techniku, aby ste zabránili prehrievaniu obytnej zóny v podkroví, ale aj aby bolo správne okno zateplené, aby zas neunikalo teplo z priestoru, prípadne chlad z exteriéru. V prípade, že máte záujem dozvedieť sa viac o strechách, strešných oknách a celkovo o živote pod strechou, určite sa obráťte na internetové stránky spoločnosti https://zivotpodstrechou.sk/, kde nájdete veľké množstvo zaujímavých a dôležitých informácii.