Nepříjemná bolest kolene

Posted by

Kolena nás dokážou pořádně zabolet. Není žádným tajemstvím, že právě kolena představují největší klouby v lidském těle. Bolest je tedy namístě. Dokážeme se díky ním pohybovat či sportovat, jednoduše si vychutnávat život. I když nám ve hodně směrech dokáží život obohatit, dokáží nás i pořádně potrápit. Souhlasit s tím budou zejména ti, jejichž bolest kolene už pořádně vytrestala.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt knee hurtPři kolenou je velmi důležité si uhlídat optimální pohyb. Ani jeho nedostatek, ani jeho nadbytek rozhodne našim kolenům neprospívají. Bolest kolene se může objevit nejen tehdy, jestliže nepřiměřené množství času strávíme na gauči u televize, ale i tehdy, když sportujeme až několik hodin denně. Pokud nechceme naše kolena zatěžovat pohybovou (ne)aktivitou, sportovní aktivitu se doporučuje provádět maximálně 5x do týdne. Pokud se nám přihodí nehoda, rozhodně bychom ji neměli podceňovat. Mnoho lidí si myslí, že pokud koleno není oteklé, stále je všechno v pořádku. Tuto skutečnost se však nevyplatí házet za hlavu a čím dříve bychom měli vyhledat lékařskou pomoc, dokud ještě není pozdě. Myslí si, že v případě bolavého kolene je nejlepší léčbou čas a pohyb. Příznaky se však začnou dříve či později zhoršovat. Čím vším však mohou naše kolena trpět a kdy je třeba navštívit odborníka?

Praskání v kolene – tyto nepříjemné zvuky či pocity se objevují u většiny z nás. Nemusí se jednat o nemoc, pozornost bychom však měli zbystřit tehdy, jestliže se spolu s praskáním dostaví i bolest kolene.

Skřípání a vrzání v kolene – tento problém se většinou spojuje s opotřebovanou chrupavkou. Je to však nemoc, o které by rozhodně lékař měl vědět. Může se jednat o příznaky vážnějšího onemocnění nebo zranění.

Pocit “uzamčeného” kolene – vyskytuje se nejčastěji tehdy, když postižená osoba není schopna s kolenem provádět základní pohyby – ohýbání nebo narovnání. Může se stát, že v koleně je překážka – pokud do kolenního kloubu naráží kousek chrupavky.

Pocit “uvolněného” kolene – se dostavuje tehdy, jestliže jsou vazy v okolí kolena natažené nebo roztržené. Postižený má pocit, jako kdyby se koleno “nenacházelo” na správném místě. Není však výjimkou ani stav, že se koleno posune ze svého místa.

Oteklé koleno – v případě oteklého kolena se jedná o skutečně vážnou situaci. Může se stát, že spadneme nebo si při sportování ublížíme. Pokud nám do několika minut koleno oteče, měli bychom okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Může se jednak například o zranění vazů. Pokud nám koleno napuchne bez zranění, může se jednat například o artritidu. Rozhodně bychom tento symptom neměli zanedbávat a urychleně vyhledat lékařskou pomoc.