Plynové kotle- vykurovanie

Posted by

Plynové kotle predstavujú jedno z najčastejšie využívaných zariadení, vďaka ktorým v dome získame príjemné teplo či vodu v takej teplote, ktorú naše telo dokáže bez problémov zniesť. Nájdeme ich takmer všade – vo veľkomestách, ale i na dedinách, v rodinných domoch, komerčných prevádzkach či bytových zariadeniach.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt plynove kotle viessmann

Výber z plynových kotlov je naozaj rôznorodý a aj táto oblasť sa posúva neustále dopredu. Každý z nás má iný vkus, každému sa páči niečo iné. Rovnako to platí aj v prípade plynových kotlov. Niekomu by sa v jeho domácnosti na pohľad hodil viac plynový kotol stacionárny, iný by dal prednosť závesnému. Treba však prihliadať na to, že každá domácnosť je iná a pri výbere kotla by sme mali potlačiť svoje vizuálne preferencie do úzadia a zamerať sa viac na jeho technické parametre. Ak už padlo rozhodnutie o výbere vhodného kotla a rozhodujeme sa kam ho umiestniť, musíme brať do úvahy viacero špecifikácii. Umiestnenie kotla má vplyv na celkovú kvalitu vykurovania domu a musí byť v súlade s celou vykurovacou sústavou. Ak chceme domácnosť vykurovať pomocou plynového kotla, jednoznačne musíme mať k dispozícii plynovú prípojku. Plynová prípojka však nie je jediná vec, ktorá môže umiestnenie kotla ovplyvniť. Poloha kotla musí byť vyhovujúca aj pre komín či termostat. Samostatná inštalácia vykurovacieho zariadenia je opatrená viacerými príkazmi, pravidlami či nariadeniami, ktoré musia byť splnené. Ich hlavným cieľom je to, aby bol plynový kotol umiestnený bezpečne a neohrozoval jeho používateľov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt plynove kotle viessmann

Neviete sa rozhodnúť medzi stacionárnym a závesným kotlom? Stacionárny plynový kotol je umiestnený na podlahe a to z jednoduchého dôvodu – je príliš ťažký na to, aby ho stena dokázala udržať. V porovnaní so závesnými kotlami majú dlhšiu životnosť vďaka materiálom, z ktorých sú zhotovené. A majú tiež veľkú výhodu – môžu byť umiestnené prakticky kdekoľvek v dome, čo sa nedá tvrdiť o závesných kotloch. Závesné plynové kotle sa môžu umiestňovať zväčša len v kotolniach. Ak by ste sa rozhodli závesný plynový kotol umiestniť aj v inej obytnej časti vášho domu, chuť by vás veľmi rýchlo prešla. Najskôr musia byť splnené viaceré bezpečnostné požiadavky a až potom môže prebehnúť jeho inštalácia.

Pri vykurovaní čoraz viac domácnosti začína siahať po alternatíve vykurovania pomocou plynového kondenzačného kotla. V porovnaní s klasickými plynovými kotlami je táto alternatíva oveľa šetrnejšia a účinnejšia. Jeho princíp spočíva v tom, že efektívne využíva aj teplo zo spalín, ktoré by inak unikali do atmosféry. Tieto spaliny obsahujú veľké množstvo vodnej pary, ktorá sa využíva na ohrev teplej vody. Vďaka tejto technológii sú plynové kondenzačné kotle maximálne šetrne voči životnému prostrediu.

Plynových kotlov je neúrekom. Rovnako aj ich výrobcov. Ak sa však jednotlivé domácnosti rozhodnú získavať teplo pomocou plynového kotla, nemali by sa zameriavať na jeho dizajn, ale na technické parametre a prediskutovať ich s odborníkom, ktorý do danej problematiky môže vniesť úplne iný pohľad.