Strihanie tují je prvým predpokladom ich zdravia a krásy

Posted by

Krásna záhrada je ozdobou každého domu, preto ak máte to šťastie, že vlastníte nehnuteľnosť so záhradou, určite viete, koľko námahy vám zaberie starostlivosť a stromy aj rastliny. To, ako sa staráte o záhradu vidieť už na prvý pohľad, pokiaľ sa staráte pravidelne, aj záhrada sa vám odvďačí a vy budete mať krásne miest na relax a oddych. V súčasnosti je veľmi moderné vysádzať si tuje, či už ako solitéry alebo môžu slúžiť ako živý plot. V obidvoch prípadoch je veľmi dôležité strihanie tují, aby vám neprerástli na neželanú veľkosť.

Tuje treba strihať už rok po vysadení

Strihanie tují sa vykonáva na jar či v lete
Pri strihaní tují je potrebné držať sa istých zásad

Ak si myslíte, že so strihaním tují treba čakať, mýlite sa, pretože už pomerne krátko po vysadení, akonáhle vidíte, že stromy sú zakorenené, by ste mali začať s ich úpravou a to práve z toho dôvodu, že ak strihanie tují odložíte na príliš neskoro, ich jemné konáriky vytvoria drevenú stonku a vtedy je už neskoro začať. Pokiaľ budete pravidelne zastrihávať mäkké konce tují, dokážete si ich vyformovať do želaného tvaru a ich korunka bude bohatá a zelená. Ak už ale budete upravovať zdrevnatené konáriky, zostanú vám prázdne miesta a takzvané diery, ktoré budú už len veľmi ťažko zarastať.

Na strihanie si zadovážte dobré náradie

Ak začnete so strihaním tují včas, budú vám stačiť bežné nožnice na strom alebo nožnice s dlhou čepeľou, aby ste nemuseli zastrihávať jeden konárik po druhom. Ak však máte tují viac, určite sa vám oplatí zadovážiť si elektrické plotové nožnice, ktorými veľmi rýchlo a profesionálne ostriháte tuje. Elektrické nožnice určite oceníte aj vtedy, ak máte z tují vysadený živý plot, ktorý chcete mať v jednej rovine. Dnes môžete v záhradách vidieť krásne ostrihané tuje, do rôznych tvarov a veľkostí. Existuje taktiež veľký výber druhov tují, každá z nich je vhodná do iného prostredia. Strihanie tují sa môže niekomu zdať zložité, síce sa rokmi môžete aj v tejto oblasti zdokonaliť, ak si však sami netrúfate na strihanie a úpravu tují, no chcete mať v závere krásny efekt, zverte túto úlohu radšej do rúk odborníkov, ktorých nájdete aj na stránke https://www.krasna-zahrada.sk/.