Výmena radiátorov a jej podstata

Posted by

Výmena radiátorov je záležitosť, s ktorou sa najmä pri starších, nezrekonštruovaných nehnuteľnostiach s veľkou pravdepodobnosťou stretnete. Výmena radiátorov je však súčasťou kompletných rekonštrukcií aj novších nehnuteľností, a to aj v prípade, že ich výmena nebola nutná z hľadiska veku daných radiátorov. Takéto výmeny zväčša prebiehajú z toho dôvodu, že počas kompletnej prerábky sa presunú polohy určitých miestností, a tým pádom bude potrebné prispôsobiť radiátory tak, aby zapadali do nanovo rozložených miestností. Vymena radiatorov je nevyhnutná najmä v prípade ich poruchy.

Kontrola radiátorov ako prevencia pred mnohými problémami

Vymena radiatorov má svoj zmysel
Účel výmeny radiátorov

Ešte pred začiatkom vykurovacej sezóny, čo znamená na začiatku jesene, je potrebné vykonať kontrolu radiátorov. O revíziu a prípadnú opravu či výmenu radiátorov by sa mal postarať skúsený a odborne spôsobilý profesionál. Poruchy radiátorov je mnohokrát náročné odhaliť voľným okom, pokiaľ sa v oblasti kúrenárstva neorientujete. Odborník však vie, na aké časti radiátora sa pri jeho kontrole treba zamerať a dokáže odhaliť aj veľmi malé poruchy, ktoré by sa však po spustení radiátora mohli rapídne rozšíriť, pokiaľ by nebol včas opravený. Najčastejšími komplikáciami v oblasti radiátorov sú netesniace ventily, praskliny či zhrdzavené časti radiátorov alebo nesprávne namontované radiátory, čo môže spôsobiť vytopenie miestnosti, v ktorej sa radiátor nachádza, v horších prípadoch dochádza aj k vytopeniu miestností, ktoré sa nachádzajú o poschodie nižšie. Najjednoduchším spôsobom, ako sa takýmto komplikáciám vyhnete je pravidelná revízia radiátorov, ktorá je vykonaná odborníkom. 

Aké druhy radiátorov existujú?

Čaká vás výmena radiátorov a nevie pre aký druh sa rozhodnúť? V súčasnosti je dostupných skutočne mnoho druhov radiátorov. Prvým z nich sú článkové radiátory. Tento druh patrí k tým najstarším a je využívaný už len zriedka. Pokiaľ však vykurujete vodou, článkové radiátory pre vás môžu byť vhodnou voľbou. Druhým, veľmi často používaným typom radiátorov sú panelové radiátory, ktoré sa používajú pri vykurovaní vodou, drevom a plynom. Ďalším populárnym druhom radiátorov sú rúrkové alebo rebríkové radiátory, ktoré sú používané najmä v kúpeľniach predovšetkým z toho dôvodu, že sa na nich dá prakticky sušiť veľké množstvo bielizne, uterákov a podobne. Posledným druhom radiátorov, ktoré sú veľmi často používané je podlahové kúrenie, s ktorým ste sa už pravdepodobne neraz stretli. Pre profesionálmi vykonanú výmenu radiátorov sa obráťte na odborníkov na stránke https://www.teplydomov.sk/.