Ako zistiť, či vaše dieťa je alebo nie je tupozraké?

Posted by

Pri malých deťoch je to zvyčajne tak, že sa bojíte každého jedného príznaku nejakej choroby a v prípade, že sa pri vašom dieťati ukáže, hneď máte pred očami tie najhoršie scenáre. V tomto článku vám priblížime, čo je to tupozrakosť a ako sa tupozrakosť prejavuje, teda aj to, ako ju viete odhaliť. Ak sa u vášho dieťaťa tupozrakosť potvrdí, nezúfajte, dá sa s ňou bojovať a to dokonca až tak, že sa dá úplne odstrániť.

Prejavy tupozrakosti, kedy treba začať byť ostražitý?

Tupozrakosť v rannom veku
Prejavy tupozrakosti

Na úvod si trochu priblížime chorobu tupozrakosť, ide o chorobu, pri ktorom je jedno oko lenivejšie ako to druhé, to znamená, že na signály, ktoré mozog vydáva nereaguje a tým pádom postihnutá osoba toto oko nevyužíva a teda ani zrak a ani orientácia v priestore nie je taká, aká by mala byť. Tupozrakosť je teda choroba lenivé oka, ktorá sa však dá správnou liečbou liečiť, prípadne až úplne vyliečiť. Tupozrakosť sa prejavuje napr. škúlením, teda ak vaše dieťa škúli, prípadne vidíte, že jedno oko mu tzv. ubieha, je potrebné navštíviť lekára, ktorý buď tupozrakosť potvrdí, alebo vyvráti. Ďalšími prejavmi tupozrakosti u detí je napríklad to, že nedokážu dodržiavať línie, prípadne si môžete na nich všimnúť, že narážajú do dverí, stien, v priestore pôsobia zmätene. Pri každom malom podozrení, že vaše dieťa nie je v poriadku, je potrebné vyhľadať lekára, ktorý vaše dieťa vyšetrí a nastaví mu vhodnú liečbu. Včasná liečba je totižto základom každého ochorenia.

Ako sa dá tupozrakosť liečiť?

Ak lekár u vášho dieťaťa potvrdil tupozrakosť, nepanikárte, nezúfajte, ide o chorobu s ktorou sa dá pekne pracovať až k jej úplnému odstráneniu. Lekár v prvom rade nastaví právnu liečbu, teda vyšetrí oko, stanoví diagnózu, predpíše vhodné okuliare a prekryje zdravé oko. Zdravé oko sa prekrýva preto, aby lekár donútil pracovať poškodené oko. K tejto liečbe tupozrakosti, dokážete priložiť ruku aj vy, a to správnymi a vhodnými cvikmi na choré oko v pohodlí domova. Ide o zábavnú formu, ktorá donúti vaše dieťa a choré oko reagovať na signály, ide o hry ako napríklad pexeso, omaľovánky, hod na kôš, chodenie po tenkých čiarach a podobne. Ak sa chcete o týchto metódach dozvedieť viac, určite sa obráťte na internetové stránky spoločnosti https://www.ivio.clinic/ocnymagazin/.