Citlivo vybrané svietidlá dokážu rozžiariť váš domov!

Posted by

Veľmi dôležitou súčasťou zariaďovania domácnosti je aj výber svietidiel. Správne vybrané svietidlá totiž dodajú miestnosti na útulnosti a navyše sa dnes predávajú aj v dizajnových prevedeniach, takže sú skvelé aj ako doplnok. Výber podľa vzhľadu však nie je vždy tou najlepšou cestou. Mali by sme sa orientovať v prvom rade na technické parametre svietidla a to, akú veľkú plochu ním chceme osvetliť. Poďte sa spolu s nami pozrieť na to, aké máte možnosti pri výbere osvetlenia a čo by malo spĺňať.

Aké máte možnosti pri výbere svietidiel do domácnosti?

Svietidlá s viacerými žiarovkami
Výkonnosť svietidiel

Je potrebné podotknúť, že každému z nás vyhovuje niečo iné. Niekto má rád veľké visiace lustre, ktoré ožiaria celú miestnosť, niekto naopak tlmené svetlo v podobe bodových svietidiel či stolných lampičiek. Ak staviate nový dom, už teraz by ste mali vedieť, kde chcete umiestniť osvetlenie jednotlivých miestností, pretože neskôr by to mohol byť problém z pohľadu zavedenia elektriny a podobne. Medzi základné typy svietidiel patria stropné svietidlá, bodové osvetlenie, visiace lustre, stolové lampičky či LED osvetlenie. Každé z týchto osvetlení sa hodí do inej miestnosti. Stropné svietidlá sú charakteristické tým, že sú doslova prilepené na strope. Ich nevýhodou je, že nedokážu dostatočne osvetliť veľkú plochu a tak pokiaľ sa rozhodnete pre stropné osvetlenie napríklad v obývacej miestnosti, mali by ste počítať s viacerými svietidlami. Bodové osvetlenie je veľmi moderné a aj obľúbené. Lustre však aj naďalej zostávajú hlavným zdrojom svetla vo väčších miestnostiach domácností. 

Aké silné svietidlá by ste mali zvoliť do jednotlivých miestností?

Dnes už nie je výber osvetlenie taký jednoduchý, ako kedysi. Pri klasických žiarovkách nám stačí poznať príkon vo wattoch a na základe toho vieme, ako silno bude svietidlo svietiť. Dnes sú však už na trhu aj LED žiarovky, pri ktorých tento údaj vypovedá iba o spotrebe energie, nie o tom, ako silno bude svietiť. Na obaloch takýchto žiaroviek býva napísaný údaj v lúmenoch (skratka lm). V miestnostiach ako je obývačka, spálňa či detská izba by mali byť umiestnené stropné svietidlá so žiarovkou 800 lm. Dekoračné svietidlá by mali mať hodnotu okolo 100 až 250 lm. Lampy, ktoré využívame počas práce za stolom zase približne 300 až 500 lm. 

Ideálne svietidlá do každej miestnosti v domácnosti nájdete na webovej stránke http://www.legrand.sk/.