Obrábanie pôdy v záhrade je pre mnohých hobby

Posted by

V dnešnej dobe, keď mnoho ľudí pracuje za počítačom zatvorení v kancelárií je pobyt na čerstvom vzduchu naozaj príjemný a vhodnou formou psychohygieny. Mnoho ľudí si práve na tento účel zháňa záhradku, o ktorú sa by sa vo voľných chvíľach mohli starať. K takémuto staraniu sa o záhradu, okrem stromov patrí aj obrábanie pôdy. Mať kúsok pôdy, kde si zasadíte a vypestujete svoju vlastnú zeleninu je potešenie. A navyše v dnešnej dobe plnej pesticídov je to aj veľmi zdravé. Ako správne obrábať pôdu tak, aby vás vedela aj správne odmeniť?

Základné postupy obrábania pôdy

Obrábanie pôdy má určité postupy
Obrábanie pôdy je náročné ale aj oslobodzujúce

Súčasné poľnohospodárstvo pozná a využíva najčastejšie dva základné typy obrábania pôdy a to je konvenčné obrábanie pôdy a ochranné obrábanie pôdy. Prvý typ obrábania pôdy je častejšie využívaný a jedná sa v podstate o typ, kde sa využíva radličný pluh na hĺbkové prekyprenie pôdy. Tento typ je často používaný a na povrchu sa nezanechávajú  žiadne rastlinné zvyšky. Druhý typ je tzv. ochranné obrábanie pôdy a vyznačuje sa tým, že sa na povrchu ponechávajú rastlinné zvyšky a tým pádom úplne odpadá nutnosť použitia pluhu, či podobných nástrojov. Konvenčné obrábanie pôdy sa aj častejšie využíva pri predsejbovom obrábaní pôdy. Ak nemáte doma pluh a rozloha pôdy nie je príliš veľká, môžete použiť rýľ- Samozrejme, že v tomto prípade je práca namáhavejšia a prácnejšia, avšak efekt je v konečnom dôsledku rovnaký. Obrábanie pôdy so sebou prináša aj ďalšie úkony ako je len samotné oranie. Pôdu treba dobre na jeseň zazimovať, aby si počas zimy oddýchla a na jar zasa dobre pripraviť, napríklad aj kvalitnými hnojivami, ktoré dodajú pôde potrebné zložky.

Malotraktor, kultivátor, mulčovač- pomocníci pri obrábaní pôdy

Ak však nemáte len malú záhradu, ale pole, určite nedáte dopustiť na pomocníkov ako je malotraktor, kultivátor, mulčovač. Všetky tieto stroje vám veľmi efektívne vedia napomôcť pri obrábaní pôdy. Spolu s týmito nástrojmi je obrábanie pôdy naozaj jednoduchšie a dá sa povedať, že aj efektívnejšie. Samozrejme, že tieto stroje môžete využiť aj v ovocných sadoch, vo vinohradoch a podobne. Určite vám uľahčia prácu a vy sa môžete venovať príjemnejším činnostiam.

Viac o obrábaní pôdy nájdete aj na http://www.osivo.sk