Padel Slovensko

Posted by

Šport má svoje prvotné počiatky už v antike, ktorá sa rovnako spája aj so vznikom Olympijských hier. Športových disciplín je už nespočetne veľa a možno tvrdiť, že táto oblasť sa neustále vyvíja a objavujú sa nové druhy športov. Jedným z tých novších je aj padel. Prvýkrát sa padel objavil v roku 1969 v Mexiku, po niekoľkých dekádach sa z neho postupne stáva národny šport vo viacerých krajinách. Súvisiaci obrázokAko príklad možno uviesť Španielsko, kde bol už pred niekoľkými rokmi uznaný ako národný šport a v tejto krajine sa teší veľmi veľkej popularite. Populárny je tiež v periférnych krajinách Európy, v Latinskej a Strednej Amerike. V každej krajine sa nájdu nadšenci tohto športu, ktorí sa ho snažia na základe rozličných iniciatív a projektov dostať do povedomia obyvateľov a zvýšiť jeho popularitu v danej krajine. Jedným takým je aj projekt padel slovensko.

Padel predstavuje novodobý športový fenomén 21. storočia. Spadá do kategórie raketových športov. Padel v sebe kombinuje jednuchšie prvky, ktoré sú prevzaté z ostatných raketových športov – tenisu, squashu či raketbalu. Je však obohatený aj o nové, dosiaľ neuplatňujúce sa prvky.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt padel slovenskoV čom vlastne spočíva výnimočnosť padelu? Je technicky nenáročný, preto si ho veľmi rýchlo obľúbi aj hráč, ktorí sa športovaniu venuje len príležitostne. Hráč nemusí disponovať vycibrenou hráčskou technikou vzhľadom na to, že základný úder je podávaný zospodu, vďaka čomu je veľmi jednoduchý. Používajú sa však aj ostatné údery, ktoré sa vyskytujú aj pri tenise. Padel sa hrá na hracom kurte, ktorého rozloha je 10×20 metrov. Výnimočnosť však spočíva aj v tom, že hracia plocha je lemovaná stenami, ktoré majú slúžiť na strategické účely hráča. Hráč si sám vyberie, či stenu použije alebo nie. Hlavným účelom stien je odrážať loptičky, ktoré sú podobné tým tenisovým – v praxi sa bežne stáva, že padelový zápas sa hrá s tou istou loptičkou, akou aj tenisový zápas. Súvisiaci obrázokČo sa týka padelovej výstroje, skladá sa z padelových loptičiek a padelových rakiet. Padelové loptičky sme si už bližšie objasnili. Ako však vyzerajú padelové rakety? Rozmermi sú veľmi podobné tým tenisovým, rozdiel však nastáva pri materiáli, z ktorého sú vyrobené – padelové rakety nie su vypletané ale sú z tvrdšieho materiálu. Na trhu nájdeme viacero druhov padelových rakiet, ktoré sú určené pre hráčov na rozličných úrovniach – od začiatočníka až po maximálneho profesionála.

O tom, že padel sa začína rozvíjať hovorí aj fakt, že prebieha neustála výstavba nových padelových športovísk, zahrať si ho môžeme na viacerých miestach a nájdeme už aj množstvo odborníkov, ktorí nám s jeho realizáciou pomôžu.