Pokládka zámkovej dlažby v extrémne krátkom čase? Je to možné!

Posted by

Ak už máte svoj dom postavený, no chýbajú vám ešte exteriérové úpravy, jarné obdobie je presne ten správny čas, kedy by ste sa do nich mali pustiť. Zem je po zime čerstvá, slniečko ešte nehreje až tak veľmi ako v lete a navyše, do zimy máte kopec času aby ste stihli všetko to, čo potrebujete. Prvou vecou, ktorú treba jednoznačne premyslieť v oblasti exteriérových úprav okolo domu, je chodník vedúci od brány až k vášmu domu. Mnoho ľudí v tomto prípade volí zámkovú dlažbu, pretože má mnoho výhod. Pokládka zámkovej dlažby je pomerne jednoduchou záležitosťou, no poďme sa pekne krok za krokom dozvedieť, čo vlastne zámková dlažba je.

Hlavná podstata zámkovej dlažby

Ak ste si už niečo zisťovali o zámkovej dlažbe, určite viete, že ide o druh betónovej dlažby. Je možné ju zakúpiť v rôznych farebných prevedeniach, veľkostiach, hrúbke či tvaroch. Môžete si ju nakombinovať podľa vlastných predstáv. Názov tejto dlažby je odvodený od toho, že jednotlivé časti pri pokládke zámkovej dlažby do seba zapadajú a vytvárajú chodník. Tým, že časti do seba zapadnú sa dlažba stane stabilnou a pevnou. Ako sme už spomenuli v úvode, pokládka zámkovej dlažby nie je ničím zložitým, no ak sa do toho púšťate sami, mali by ste vedieť, ako na to.

Na pokládku zámkovej dlažby sa poriadne pripravte!

Svojpomocná pokládka zámkovej dlažby
Materiál na pokládku zámkovej dlažby

Pokládku zámkovej dlažby môžete zvládnuť aj svojpomocne veľmi rýchlo, pokiaľ postupujete systematicky. V prvom rade si pripravte všetko, čo budete potrebovať. Ohraničte si plochu, po ktorej bude viesť zámková dlažba. Základy by mali byť o niečo hlbšie, ako výška jednotlivých častí zámkovej dlažby. Záleží to však od toho, či bude zámková dlažba použitá ako chodník, terasa alebo napríklad miesto pre parkovanie auta. Plochu, na ktorú budete kocky ukladať, pripravíte tak, že ju vysypete jemných štrkom alebo inou podkladovou vrstvou, ktorá zabezpečí, aby bol povrch rovný. Pokládka zámkovej dlažby potom pokračuje pokladaním jednotlivých častí tesne vedľa seba. Pokiaľ sú časti rozlíšené farebne, v konečne dôsledku vytvoria nádhernú farebnú mozaiku, z ktorej sa určite budete tešiť vždy, keď budete po chodníku prechádzať.