Kvalitná káva na každý deň

Posted by

Pri šálke dobrej kávy sa upevňujú priateľstvá, vedú zaujímavé rozhovory, relaxuje, alebo si ju len pôžitkársky vychutnávame počas raňajok. Chutná káva nám vie spraviť aj nevydarený deň lepším. V čom však spočíva čaro kávy?  Mnoho ľudí si kávu kupuje len podľa značky. Jednoducho majú svoju obľúbenú značku, ktorej sú verní. No kvalitná káva nie je len o značke. Chuť a intenzitu kávy ovplyvňujú mnohé faktory. Počnúc vodou, ktorou je zalievaná, kvalitou zŕn, pestovaním, pražením, balením a v neposlednom rade rozličnými spôsobmi prípravy.

Pestovanie kávy

Zrnká kávy sú plodom kríka kávovníka, ktoré sa pestujú na kávových plantážach. Kávovníky majú vysoké nároky na pestovanie a vyžadujú si dobrú starostlivosť.  Na kvalitnú úrodu vplývajú klimatické podmienky ako teplota ovzdušia, množstvo slnečného žiarenia, počet zrážok, ale aj nadmorská výška. Najväčšími pestovateľmi a producentmi kávy sú juhoamerické krajiny Brazília a Kolumbia. Ďalší svetoví producenti sú India, Vietnam, Etiópia, Mexiko a ďalšie.  

Zber a spracovanie

Plody kávovníkov sa zbierajú prevažne ručne, nakoľko kávové bobule nedozrievajú naraz. Počas ďalšieho spracovania sa odstraňuje vrchný obal, nečistoty, sušenie na slnku. Výsledkom sú čisté kávové zrná, ktoré sa ďalej rozdelia podľa veľkosti a farby.

Praženie kávy

Pražená zrnková káva

Zo surových kávových bobúľ sa kovový nápoj nedá uvariť. Pražením sa uvoľňuje nádherná aróma a zrnká dostávajú rôzne odtiene hnedej farby, v závislosti od stupňa praženia. Zrná sa pražia počas neustáleho miešania a pôsobením horúceho vzduchu. Praženie by malo byť šetrné, aby sa zrnká nespálili. Za kvalitnú gurmánsku kávu sa považujú čerstvo upražené zrná, ktoré majú svoju jedinečnú chuť. Po ukončení procesu praženia sa musia zrná rýchlo schladiť, aby sa z nich nestratili delikátne éterické oleje.

Mletie a balenie kávy

Na prípravu kávy je nutné kávové zrnká pomlieť. Káva sa môže pomlieť na jemno, na strednú hrúbku, alebo na hrubo.  Každé mletie je určené na iný typ prípravy. Jemne mletá káva sa hodí na domácu prípravu zalievanej kávy, ale je zároveň vhodná na použitie do malých kávovarov. Stredne mletá káva sa pripravuje v prekvapkávacích kávovaroch a vo franch-pressoch, a hrubo mletá káva je vhodná do mocca kávovarov. Kvalitná káva je hermeticky zabalená, aby sa dnu nedostal vzduch. Skladovať sa má na suchom a chladnom mieste.

Káva musí prejsť dlhou a komplikovanou cestou, kým si ju vo forme nápoja vychutnáte doma. Ak máte radi kvalitnú prémiovú kávu, navštívte stránku www.segafredo-zanetti.sk.