Martin, hlavné mesto Slovenska

Posted by

Existuje veľa zaujímavých tém o Slovensku, ale vedeli ste, že jednou z mnohých zaujímavosti o Slovensku je napríklad aj to, že hlavným mestom Slovenska malo byť mesto Martin? Toto obdobie trvalo po prvej svetovej vojne, kedy Martinčania chceli aby práve Martin bol hlavným mesto Slovenska a takisto trvalo toto obdobie aj po druhej svetovej vojne.

Prečo práve Martin?

Zaujímavosti o Slovensku pre dospelých aj deti
Zaujímavosti o našom malom Slovensku

Mesto Martin leží v srdci Slovenska, a teda z tohto mesta je to všade blízko. Jednou zo zmienok, prečo práve Martin bolo aj to, že je to mesto o ktorom je jasné, že je slovenské. Nepatrilo totižto do žiadnej menšiny, a jeho názov bol odjakživa slovenský. Martin bol známy aj tým, že mal bohatý literárny, politický ale aj kultúrny život. Ďalšou zaujímavosťou o Slovensku je aj to, že na memorandovom zhromaždení, ktoré sa konalo v Martine v budove Tatra banky prevládali zástupcovia z Martina a z blízkeho okolia Martina a aj toto ukazovala dôvod, prečo práve Martin by sa mal stať hlavným mestom Slovenska. Okrem iného sa v tomto meste zhromažďovali národné inštitúcie, medzi ktorými môžeme nájsť Maticu slovenskú, Živenu, muzeálnu spoločnosť a mnohé iné. V prípade, že sa Vás zaujímajú aj iné zaujímavosti o Slovensku, určite navštívte internetové stránky spoločnosti https://slovander.sk/, kde nájdete veľa zaujímavých článkov nie len o Slovensku ale o živote celkovo.

Hlavným mesto Slovenska sa stáva…..Bratislava

Ako všetci dobre vieme, hlavným mesto Slovenska je Bratislava. Bratislava má vynikajúcu strategickú polohu, a to polohu na rieke Dunaj, ktorá je mimochodom najväčšou riekou na Slovensku. A teda, aj keď väčšina bola proti tomu aby sa Bratislava stala hlavným mesto Slovenska, fakt, že má polohu k strategickým európskym ťahom sa nedá prehliadnuť. Bratislava bola mimochodom od založenia Slovenska mestom, ktoré bolo najväčšie na Slovensku.  A takto sa stala Bratislava hlavným mestom, mestom, ktoré chodia obdivovať obyvatelia iných krajín. Mestom, kde sa sústredí najviac finančných investícii a zároveň mestom, kde sa sústredí aj turizmus. Zaujímavosti o Slovensku existuje veľa a toto považujeme určite za dôležitú súčasť slovenskej histórie, pri ktorej sa formovala naša krajina a pripravovala sa na samostatné fungovanie.